Cast Ajanslarının Dizi Ve Filmlere Figüran Sağlaması

Cast ajanslar dizi ve film sektörünün bel kemiği olmasıyla bilinip, gelen projelere uygun fiziksel özellikler gösterecek kişileri bulmakta projelere büyük katkı sağlarlar. Bu noktada cast ajanslar sadece dizi veya filmlerin başrol oyuncularını değil aynı zamanda dizi ve filmlerdeki kalabalık sahnelerde doğal durum veya ortamı sağlamaları açısından senaryoda hiçbir söz kullanmadan ya da kısa cümleler ile çekilecek sahnelerin tamamlanmasına yardımcı olan figüran kullanılır

Figüran konuşması ve önemli bir durumu olmayan ya da çok az olan rollerde yer alan kimselerdir. Genellikle cast ajanslardan temin edilen bu görevi üstlenecek kişiler için senaryolu oyuncular gibi büyük ayırt edici özelliklere sahip olmaları beklenmez. Bir sahil sahnesinde yürüyen insandan tutun da bir bar sahnesinde öylesine oturan adama kadar bütünün tamamlayıcı en küçük ögeleridir.

Dizilerin bu kadar çok izlenmesi, genç bireylerin ve diğer kişilerin meslek eğilimlerini belirlemesinde de oldukça faydalı olmaktadır. Bunun nedeni bireylerin bu dizilerde ya da sevdikleri sinema filmlerinde oynayabilme istekleridir. Böyle bir meslek dalına geçiş için ise öncelikle yetenekli olmak ve bu yeteneğinizin keşfedilmesini sağlamanız gerekmektedir.

Figüran seçilirken projenin şekli konumu ve aranan özellikleri var ise öncelikli olarak cast ajansların porföyündeki kayıtlara bakılıp uygun kriterdeki bireyler seçilir eğer belirtilmiş bir kriter yoksa cast ajans bünyesinde çalışmasına güvendiği iş arkadaşlarına telefon internet gibi yollarla ulaşıp figüranlık yapacak kişileri setin çekileceği yerlere yönlendirir. Genellikle projenin sonunda oynadığı bölüm için projenin büyüklüğüne bağlı ücretlendirmeler yapılır. Set içindeki yemek ve yol ücretleri karşılanır. Figüran olarak Hande Soral bu ünlülerden biridir. Bir dönem çok izlenen Küçük Kadınlar’da rol alan Hande Soral, Komedi Dükkan’ı dizisini izlemeye gitti, hayatı değişti. Soral, Tolga Çevik ile konuk oyuncu olarak sahneye çıktı. Sahnede 5 dakika kalması gerekirken tam 45 dakika kaldı.

Oyunculuk için başlangıç noktası olan figüranlıkta kendini kanıtlayan bireyler sonrasında daha büyük projeler için yan roller veya başrol yardımcılıkları gibi rolleri alırlar. Oyunculuk hayali olan kişiler için ilk adım olan figüranlıkta cast ajansa sağlanan güvenilirlik, rol yeteneği ve rolü kavrayabilme yeteneği bu mesleği yapmak isteyen bireyler için önemli hususlardır.

Kaynak: http://oyunculukbasvurusu.net/figuranlik-ajanslarinin-artilari/