Katalog Mankenleriyle Cast Ajanslarının İlişkisi

Manken cast ilişkisi bir köprü gibidir. Manken olmak isteyen kişiler veya olmuş kişiler cast ajansları aracılığıyla kendilerine iş bulabilmektedir. Bunun için kendilerine göre en iyi cast ajansını seçmeleri, mankenler açısından çok önemlidir. Bir manken katalog çekimine katılabilmek için cast ajanslarından yardım almak zorundadır. Çekimi yapacak firmalar cast ajanslarına aradığı kriterde ki yüzleri ve vücut endekslerini bildirir. Ajanslar ise bu kriterlere uygun kişileri firmalara önerir, önerdikleri mankenler arasından kendine uygun olanı firmalar belirler ve ilgili ajansa bildirir. Mankenlerin direk firmalara iletişime geçmesi söz konusu değildir. Bu konuda mankenlere ajanslar yardımcı olur.

Manken ajans ilişkisinde iki taraf da karlı çıkacaktır. Manken iş aramakla uğraşmaz ve iş onun ayağına gelir. Ajanslar ise firmalara önerdikleri mankenlerin üstünden para kazanarak daha fazla firmayla çalışmak için uğraşırlar. Daha fazla firma daha fazla manken demektir, ajanslar için profesyonellik çok önemlidir. İlgili firmaya en uygun mankeni önermek ve firmayı memnun etmek ajansın popülerliğini yükseltir, firmalar ise bu popüler cast ajanslarıyla çalışır. Bu döngünün mankenlere avantajları ise ne kadar çok firma o kadar çok manken demektir. Bu nedenle ajansın profesyonelliği ve popülerliği çok önemlidir.

Cast ajanslarının mankenlere etkisi büyük olduğu gibi mankenlerinde cast ajanslarına etkisi oldukça büyüktür. Ajansların firmalar için uygun mankeni seçip gönderdiğinde, mankenin de firmayı memnun etmesi gerekir. Eğer firma mankenden memnun kalmazsa bunun ajansa olumsuz etkisi olacaktır. Cast ajansı kendine bu derece de olumsuz etki yaratan mankenle bir daha çalışmak istemeyecektir. Bu yüzdendir ki cast ajanslarıyla mankenlerin uyumu iş açısından çok önemlidir. Manken üstüne düşen görevi doğru bir şekilde yapıp çalıştığı firmayı memnun etmeyi bilmeli, cast ajansları ise firma için en uygun olan mankeni seçebilmelidir. Şimdiler de hemen hemen her firmanın reklam yapma anlayışı dergi kapakları, billboardlar ve afişlerde ürünün reklamını yapan mankenlerin bulunmasıdır. Bu yüzden de katalog mankenleri gün geçtikçe daha da değer kazanmaktadır. Firmalar ve cast ajansları bu yüzden katalog mankenlerine büyük önem vermektedir.

Kaynak :http://www.reklamajanslaribasvuru.com/cast-ajanslari-ile-calisarak-manken-olmak/