Oyuncu Menajerlerinin Görevleri Nelerdir?

Menajerlik, bir sanatçını ve ya bir ünlünün görev işlerini yürütmeye yarayan kişidir. Oyuncu Menajerleri ise oyuncuların işlerini yürüten çekimlerini ayarlayan oyuncuların işlerini bir plan program dâhilinde yürüten kişidir. Oyuncu Menajerlerinin görevlerinin en önemlisi ise oyuncuların halk ile görüşmesini sağlamaktadır. Menajerler sayesinde en çok ilgi duyduğumuz oyunculara en sağlıklı bir şekilde ulaşabilme olanağı taşırlar. Bu yüzden Menajerlik biz oyuncu hayranları için el öpülesi bir meslektir.

Oyuncu Menajerinin bir diğer görevi ise bir dizi oyuncusunun dizi çekim setlerini ayarlayan bu dizi çekim setlerinin saatlerini ayarlayıp oyuncuyu profesyonel bir şekilde yönlendirmesidir. Menajerler olmasa idi bizler oyuncu camiasından hiçbir ünlü oyuncuyu göremeyecektik ve onlara uzaktan hasret kalacaktık. Ve oyuncularımızın program ve saatlerini ayarlayamayıp setler ve programlar tamamen karışacaktır. Bu yüzden Menajerlerin yeri oyuncu camiasında oldukça büyük yer kaplamaktadır. Bu yüzden bir oyuncuya ait hayranlığımızı hasretimizi giderebilen Menajerlerimizin yeriniz unutmak mümkün değildir.

Menajerlik için ise en önemli kriterlerden birisi gerekli eğitim bilginizin olması gerekmektedir. Ve Türkiye’de ikamet etmesi de önemli bir kriterdir. Menajerler gün geçtikçe sayısı artmaktadır. Menajerler işlerini planladıkları oyuncuların üzerinden belli bir yüzde almaktadırlar. Menajerler aynı zamanda Menajerliğini yaptığı oyuncunun tanıtımını reklamını yaparlar. Bu sayede Menajerler oyuncuyu halk ile bütünleştirmenin yanında onların reklamlarını yaparak halk ile arasındaki soruları da cevaplamış olacaklardır. Menajerler oyuncuların farklı dizilere ve ya filmlere transferlerini sağlarlar. Bu süreçlerin planlamasını zamanlamasını ayarlayıp bir nevi oyuncuyu yönetirler.

Oyuncuların genellikle Menajerlerini kendi yakınlarından seçmeleri bir gerçek olup bir yakını dışında cast ajansları tarafından da seçilebilirler. Menajerlik için de cast ajanslarına başvuruda bulunmanız şarttır. Menajerler cast ajanslarının sayfalarında yayınlamış oldukları cast ajans başvuru formunu doldurarak oyuncu Menajerliği için bir başvuru bırakırlar. Oyuncu Menajerlerinin en önemli kriteri ise tecrübe sahibi olmalarıdır. Tecrübe sahibi olunmadan bu düzenin işlemesin de karışıklık ve aksaklıklar meydana gelebilmektedir. Bu aksaklıkları gidermek için ise gerekli eğitim ve tecrübenin olması şarttır. Ayrıca Menajerler zeki, güçlü hafızaya sahip organizasyon yapabilme, düzgün iletişim kurabilmelidirler.