Oyunculuk ve Yaş İlişkisi

Oyuncu olmak başta kulağa güzel ve kolay gelse de, göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Eğlenceli bir meslek olduğu kadar zorlukları da vardır. Oyuncu olmak için belli başlı şartlar gerekmektedir. Bu şartlardan en merak edilen kafaları karıştıran sorulardan birisi de oyunculukta yaş sınırı olup olmadığıdır. Ajanslara kayıt olmak için internet sitesine girip baktığınızda 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir, eğer 18 yaşından küçükse yanında velisinin bulunması gerekmektedir diye bir cümle görürsünüz. Yani eğer oyunculuk yapacak kişi 18 yaşından küçükse velisiyle birlikte bir cast ajansına gidebilir. Bu cümle zaten her şeyi anlatıyor ama biraz da bu yazımızda sizlere oyunculukta yaş konusuyla ilgili bilgi vererek kafanızda ki soru işaretlerini gidermek istiyoruz.

Herkesin merak ettiği konu oyunculukta yaş sınırı var mı? Hayır yok. Oyuncu olmak isteyen ve yeteneği olan kişiler oyuncu olabilirler. 25 yaşındaki bir insanın çok fazla yeteneği yoksa bile kendi iradesiyle biraz beceri kazanıp oyuncu olabilir ama küçük yaşta bir çocuğun oyunculuk yapması için gerekli olan en temel şey yetenektir. Bir çocuğun yeteneği yoksa oyuncu olması mümkün olmayabilir. Yeteneğin yanında fiziksel özelliklere de bakılmaktadır. Oyunculuk yapmak için cast ajanslarına başvurabilir ve onların yönlendirmeleri doğrultusunda iyi bir oyuncu olabilirsiniz. Oyunculukta yaş sınır değişebilmektedir. Bunun en büyük örneklerinden birisi de her dizide, filmde hatta reklamlarda bile yer alan bebek oyunculardır. Bu sektörün içinde her zaman bebek ve çocuk oyuncuların olması zaten bizlere oyunculukta yaş sınırının olmadığını göstermektedir. Bebek ve çocuk oyuncular için özel olarak açılmış olan cast ajansları bulunmaktadır.

Yani yazımızda da bahsettiğimiz gibi oyuncu olmak için herhangi bir yaş şartı yoktur. 7’den 70’e içinde oyunculuk aşkı barındıran ve biraz da olsa bu konuda yeteneğe sahip olan herkes oyuncu olabilir. Oyuncu olmanın ilk aşaması olan başvuruyu en doğru yoldan yapmak için cast ajanslar aracılığıyla yönetmen, yapımcı ve firmalara ulaşabilirsiniz. Oyuncu olmak için tanınan, güvenilir ve tavsiye edilen cast ajanslarına başvuru yaparak oyuncu olabilirsiniz.