Oyunculukta Deneyimin Önemi

Oyunculuk her geçen gün hızla yayılmaktadır. Bu sebep ile dizi ve film sayıları artmış durumdadır. Genç bayanlar ve baylar bu sektör için hayal kurmaktadır. Oyunculuk asla zor bir meslek olmayıp sadece yetenek konusunda ve deneyim konusunda sıkıntısı olan oyuncu adaylarımız için zor bir süreçtir. Oyunculuk için kendinizi yeterli bulmanız gerekmektedir. Yani size verilen her karakteri canlandırma yeteneğiniz olmalıdır. Taklit gücünüzün güçlü olması gerekmektedir. Karakterleri en iyi şekilde canlandırmanız sizin bu meslekte büyümeniz için en iyi avantajdır. İyi bir oyuncu olmak için ise gerekli eğitimi almış olmanız gerekmektedir. Örneğin oyunculuk ile ilgili bir yükseköğrenim merkezinden mezun olmak sizin en güzel avantajınızdır. Bir de bu konuda yetenek ve beceriye sahip olmanın yanında ise ekip çalışması yapabilmeli, sabırlı, özgüvenli, rahat konuşabilen özeliklere sahip bir aday olması gerekmektedir.

Oyunculuk için firmaların aradığı en önemli nokta ise oyunculukta deneyimli olunmasıdır. Tecrübeli oyuncular her zaman daha önde yer alıp daha çok tercih edilen oyuncular arasında yer almaktadır. Oyunculuk için cast ajanslarına başvuru yapılmalıdır. Başvuru yapılan cast ajanslarına kendimizi tanıtır iken oyunculukta tecrübeli olduğunuzu muhakkak belirtmeniz gerekmektedir. Çünkü her firma için oyunculukta deneyim kazanmış adaylar ilk sıradadırlar. Tecrübeli oyuncular yeterince işi bilmekte ve zaman kaybını ortadan kaldırmaktadırlar. Tabi ki hiç kimse anne karnında oyunculukta tecrübe kazanamaz. Bunun için yeni yüzler arayan firmalar sizin için bir avantajdır. İlk oynadığınız bir dizi ve filmde tutulur iseniz eğer buradan itibaren artık tecrübelisinizdir. Oyunculuk eğitimi için bazı kurslarda verilmektedir. Deneyimli kişilerden oluşan bir ekip ile günümüzün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak size en iyi eğitimi vermeyi amaçlamaktadırlar. Yaklaşık 160 saatte tamamlanan bu kurslar, karakter çözümleme, konuşma dersleri, kamera oyunculuğu ve hareket ile doğaçlama eğitimleri verilir. Bu dersler oyunculuğun  temelleridir. Oyunculukta tecrübe ve deneyim her aday için büyük önem arz etmektedir.

Oyunculuk kurslarında profesyonel hocalar bulunur ve bu kişiler adayların oyunculuk adımında oldukça önemli bir yere sahip olurlar.

 


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: